RSS
środa, 18 lutego 2009
Zadar

Zadar (wł. Zara) — miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Od 1991 należy do niepodległej Chorwacji. Zamieszkuje je ok. 82 tys. mieszkańców (2005).

Jest to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąte co do wielkości miasto kraju. Stolica administracyjna Zadarskiej županiji.

Znajduje się tu port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy) oraz kulturalnym (wyższa szkoła pedagogiczna, liczne zabytki i muzea).

13:53, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 grudnia 2008
Park Narodowy Welebitu Północnego

Park Narodowy Welebitu Północnego (chor. Nacionalni park Sjeverni Velebit) najmłodszy park narodowy w Chorwacji. Rozpoczął swoją działalność we wrześniu 1999.

Park obejmuje 109 km² północnej części największego w Chorwacji pasma górskiego Welebit, które w pozostałej części jest również obszarem chronionym przez park krajobrazowy. Po południowej stronie Velebitu znajduje się inny park narodowy - Paklenica.

W centrum parku znajdują się rezerwaty przyrody Hajdučki kukovi i Rožanski kukovi. Na szczycie Zavižan (1676 m.n.p.m.) znajduje się najwyżej położona stacja meteorologiczna w Chorwacji.

14:33, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2008
Park Narodowy Welebitu Północnego

Park Narodowy Welebitu Północnego (chor. Nacionalni park Sjeverni Velebit) najmłodszy park narodowy w Chorwacji. Rozpoczął swoją działalność we wrześniu 1999.

Park obejmuje 109 km² północnej części największego w Chorwacji pasma górskiego Velebit, które w pozostałej części jest również obszarem chronionym przez park krajobrazowy. Po południowej stronie Velebitu znajduje się inny park narodowy - Paklenica.

W centrum parku znajdują się rezerwaty przyrody Hajdučki kukovi i Rožanski kukovi. Na szczycie Zavižan (1676 m.n.p.m.) znajduje się najwyżej położona stacja meteorologiczna w Chorwacji.

16:51, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2008
Ilok

Miasto Ilok położone jest na zachodnich zboczach pasma Fruška Gora, nad prawym wybrzeżem rzeki Dunaj, w województwie vukovarsko-srijemskim. Jest to najbardziej na wschód wysunięty punkt Republiki Chorwackiej.

Atrakcyjny krajobraz tego rejonu słynie z winnic i jakościowych win, naturalnego piękna oraz z wielu drogocennych pomników kulturowo-historycznych. Wśród nich wyróżniają się kościoły gotyckie, będące granicą sztuki zachodniej w stronę wschodu, a także relikty architektury islamu.

Wspólnota Turystyczna Miasta Ilok w 2008 roku ma wiele planów i projektów związanych z przekształceniem rozwoju produkcji win w atrakcję turystyczną i specjalność tego regionu. Przy regularnym tworzeniu nowych plantacji winorośli, do 2009 roku oczekuje się 1500 hektarów plantacji. W piwnicach winnych Iloku można przechowywać 8 milionów litrów wina, a w Agro-Ilok na ukończeniu jest nowoczesna piwnica, z nowym miejscem rozlewania i butelkowania wina, dla kolejnych 1,5 mln litrów.

Rząd Republiki Chorwackiej i Bank Światowy zainwestowały 70 milionów kun w odnowę starej części miasta, w ramach której przerobiono starą piwnicę winną oraz restaurację i bungalowy w hotelu Dvorac. Niedługo także zmieni się była kuria Brnaković. Na parterze i w piwnicy tego nowo wybudowanego obiektu, urządzona zostanie,w oryginalnym kształcie, winoteka i centrum informacji Wspólnoty Turystycznej. Obecnie trwa odnowa starej posiadłości właścicieli ziemskich Principovac. Tutaj, na potrzeby turystyki przeznaczonej dla elit, urządzonych zostanie pięć apartamentów, restauracja, słynny punkt widokowy, pola golfowe, korty tenisowe, miejsca spacerowe oraz tzw. trim-szlaki.

Zapowiedziana jest również renowacja części słynnej winiarskiej okolicy Pajzoš, znanej jako rezydencja Marszałka Tito. Ponownie wybudowana zostanie willa, która wykorzystana będzie do celów usługowych, powstanie około pięćdziesiąt hektarów winnic oraz piwnica winna.

15:15, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 czerwca 2008
Hvar
Nazwa tej drugiej co do wielkości wyspy Dalmacji, o powierzchni niemal 300 km2, pochodzi od greckiego słowa pharos oznaczającego latarnię morską. Hvar wyróżnia się łagodnym klimatem, toteż porównywany bywa czasami z portugalską Maderą (średnia temperatura w lipcu i sierpniu nieco ponad 25°C).

 


Poza kwaterami prywatnymi i apartamentami jest tu dużo dobrych hoteli i ośrodków wypoczynkowych - nie bez kozery należy on od dawna do najchętniej odwiedzanych zakątków Chorwacji. Niestety, komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta i po wijącej się przez wyspę jednej drodze kursuje niewiele autobusów. Promy zawijają przede wszystkim do przystani Stari Grad, lecz lepiej korzystać z przeprawy Drvenik-Sućuraj. Główne ośrodki to Hvar, Stari Grad, Jelsa i Sućuraj.

Miasto Hvar (3700 mieszkańców) najlepiej poznawać, spacerując bez pośpiechu wąskimi uliczkami ciągnącymi się na południe od Trgu Sv. Stjepana i chłonąc jego niezwykłą atmosferę. W okresie międzywojennym jedną z liczniejszych grup wczasowiczów w Hvarze tworzyli Polacy. Dziś ta chlubna tradycja zdaje się zyskiwać kontynuatorów i w hotelach oraz w średniowiecznych zaułkach mowę ojczystą słychać niekiedy częściej niż jakąkolwiek inną. Hvar jest zresztą tak intrygujący, że gdyby nie ceny, wyższe niż w innych letniskach, można by spędzić w nim całe wakacje.
14:04, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Kvarner
Region województwa primorsko-goranskiego, znany pod wspólną nazwą Kvarner, obejmuje wyspy, pas wybrzeża i góry. Dzięki zróżnicowanemu klimatowi, roślinności, architekturze, kulturze i obyczajom, region ten słynie z różnorodnej oferty turystycznej.

Można się tutaj rozkoszować morskimi kąpielami, poznawać specyficzne życie wysp o bogatej historii, cieszyć się spacerami na świeżym powietrzu w Gorskim Kotarze, zaś zimą - jazdą na sankach czy nartach. Obszar województwa primorsko-goranskiego jest interesujący, nie tylko ze względu na jego różnorodne możliwości, ale także dzięki długiej tradycji turystycznej, nieprzypadkowo liczącej aż 160 lat.

Najdłuższą tradycją turystyczną cieszy się miasto Opatija, gdzie początek turystyki przypada na rok 1844, kiedy patrycjusz z Rijeki Ignacio Skarpa wybudował willę letniskową, do której przyjeżdżali liczni goście. Potem w Opatiji powstawały kolejne hotele, z których najstarszy to „Kvarner” wybudowany w 1884 roku – pierwszy nowoczesny hotel na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Długą tradycją turystyczną wyróżniają się także inne riwiery na Kvarnerze – wyspa Cres świętuje 162 lata turystyki, Riwiera Novi Vinodolski - 129 lat, wyspa Lošinj 122 lat, Riwiera Crikvenica - 119 lat, zaś kontynentalna część regionu Gorski Kotar 133 lata turystyki zorganizowanej. Wszystko to daje solidne fundamenty dla dalszego rozwoju turystyki i dzisiaj województwo primorsko-goranskie dysponuje 150 000 miejscami noclegowymi, co stanowi 20 procent wszystkich turystycznych miejsc noclegowych w Chorwacji, z czego około 30 000 miejsc znajduje się w około 80 hotelach i kompleksach hotelowych. W tym rejonie jest też 50 kempingów oraz 12 tysięcy kwater prywatnych. Kvarner jest wyjątkowo atrakcyjny również dla płetwonurków, o czym świadczy 19 portów przystosowanych do turystyki płetwonurkowej, wśród których jest także 8 nowoczesnych i dobrze wyposażonych przystani jachtowych z niemal 3 000 miejscami do cumowania na morzu i 2 000 na lądzie. Kvarner jest ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu gości; świadczą o tym dane, zgodnie z którymi właśnie w tym regionie realizowana jest około jedna czwarta całości obrotu turystycznego kraju. Oprócz turystyki wakacyjnej, która wciąż jest najczęstszym motywem przyjazdu, coraz więcej gości przyjeżdża także poza okresem letnim.
19:09, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Chorwacja
Chorwacja ma dwie twarze: to bajkowa kraina złotych plaż, gdzie lazur wody łączy się z błękitem nieba, w sąsiedztwie majestatycznych gór oraz kraj zielonych wzgórz i lasów, malowniczych równin, wśród których kryją się tajemnicze zamki, dwory i ruiny. Zatem wakacje w Chorwacji zaspokoją potrzeby zarówno potrzeby ciała, jak i ducha: starożytne zabytki sąsiadują tu z arcydziełami renesansu i baroku, a odwiedzenie znanych sanktuariów stanowi alternatywę dla wędrówek po parkach narodowych. Warto też zakosztować tradycyjnej chorwackiej kuchni albo skusić się na filiżankę aromatycznej kawy lub kieliszek wyśmienitego miejscowego wina.
12:12, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Turystyka Chorwacji

Do 1990 roku, kiedy to rozpadła się Jugosławia, ten dział gospodarki przynosił największą część dewizowych dochodów państwa. Turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. Wewnątrz kraju ruch był relatywnie niewielki. Konflikty zbrojne związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zdewastowała dużą część infrastruktury turystycznej, także zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, pełne atrakcji turystycznych, uległy poważnym zniszczeniom. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi turystyki jest turystyka aktywna. Wykorzystując swoje położenie geograficzne oraz niezwykle zróżnicowaną linię brzegową, Chorwacja stała się liderem wśród krajów śródziemnomorskich w dziedzinie żeglarstwa. Według ostrożnych szacunków dochody z usług żeglarskich stanową nawet do 40% dochodów państwa z turystyki. Wykorzystując ten fakt Chorwacja jest liderem wśród krajów europejskich pod względem liczby przystani jachtowych - marin. Największe a zarazem najpopularniejsze mariny w Chorwacji to Split, Zadar, Dubrovnik, Sukosan.

10:34, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich -najbardziej znany i najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji, zaliczany do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajduje się w pobliżu arterii komunikacyjnej łączącej Zagrzeb z Dalmacją. Największy fenomen tworzy 16 jezior wraz z rzadkimi gatunkami zwierząt (np. połączonych ze sobą wodospadami. Występują tu bardzo ciemne lasy bukowe i jodłoweniedźwiedź brunatny).
10:32, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »